Italijanski jezik za početnike - sve što treba da znaš

Ako se upuštaš u divnu avanturu zvanu učenje italijanskog jezika sigurna sam da imaš million pitanja i želiš da saznaš kakav je italijanski jezik za početnike.

Da li je lak, da li je težak, koliko mi vremena treba, odakle da učim…” samo su neka od pitanja koja često čujem od svojih učenika koji kreću sa učenjem.

Italijanski jezik za početnike
Italijanski jezik za početnike - zastava u ruci

Zato ću danas u ovom blog postu odgovoriti na sva pitanja koje možeš imati kako bih ti olakšala početak i učinila da u tu divnu avanturu uđeš sa najmanje moguće stresa i da znaš šta te na tom putu čeka.

Hajmo da krenemo!

Italijanski jezik za početnike - sve nedoumice koje možeš imati

Italija

Zašto treba da učim italijanski?

Ako već razmišljaš o učenju italijanskog onda verovatno imaš svoje razloge zbog čega bi baš učio taj jezik. Ja sam ovde da ti kažem da koji god razlog da imaš on je validan. Čak i ako želiš da ga učiš samo iz hobija, zato što voliš Italiju i sviđa ti se jezik.

To je ujedno i moj omiljeni razlog za učenje italijanskog, A na sledećem linku možeš saznati ostale razloge zašto je učiti italijanski jezik dobra odluka.

Italija je zemlja koja teško da ikoga ostavlja ravnodušnim, to je zemlja umetnosti, zemlja ljubavi i zemlja najbolje kuhinje na svetu.

Uticaj Italije možemo naći u gotovo svim kulturnim sferama: od umetnosti, arhitekture pa sve do književnosti, muzike, filma, mode.

Poznavanjem italijanskog jezika daćeš sebi priliku da iz drugačijeg ugla sagledaš i upoznaš njihovu kulturu.

Poznavanje italijanskog jezika će takođe svaki tvoj sledeći odlazak u Italiju učiniti posebnim iskustvom

Photo by Giuseppe Mondì on Unsplash

Da li je italijanski lak?

Jedna od čestih stvari koje čujem o italijanskom jeziku jeste da se on uči za tri meseca.

Ali bilo ko ko je ikada učio neki strani jezik može potvrditi da nijedan jezik ne možemo savladati za tri meseca.

Odgovoriti na pitanje da li je neki jezik lak ili težak je jako teško. Jer to zavisi od mnogo faktora kao što su naš maternji jezik i sličnost između njega i jezika koji učimo, nivo izloženosti jeziku koji učimo, da li smo ikada ranije učili strane jezike i kakva su nam iskustva sa jezicima, koji je naš stil učenja…

Ali postoje neki opšti aspekti koji olakšavaju učenje italijanskog a neki koji ga mogu otežati, kao npr.:

Reči u italijanskom imaju puno vokala i to je jedan od razloga zašto je tako melodičan. S druge strane reči na našim jezicima na Balkanu su puni konsonanata, samim tim nama uglavnom ne predstavlja toliki problem izgovor u italijanskom jeziku. Olakšava i činjenica da imamo sve glasove koji postoje u italijanskom tako da ne moramo da učimo da izgovaramo neki glas iznova.

Italijanski ima takođe jednostavniju gramatičku strukturu u poređenju sa našim jezicima. Npr nema padeže i ima manje glagolskih konjugacija.

Međutim, italijanski jezik ima neka složena glagolska vremena i nepravilne glagole koje mogu biti pravi izazov za učenike, naročito ukoliko je u pitanju italijanski jezik za početnike. Pored toga, italijanski ima širok spektar regionalnih dijalekata koji mogu otežati razumevanje govornika iz različitih delova Italije. 

Ucenje italijanski za početnike

Da sumiram:

  • Teško je proceniti da li je neki jezik težak ili lak, postoje neki aspekti jezika koji su lakši a neki koji su teži.
  • Učenje jezika je dug i složen proces i ono što nekom učeniku može da bude lako nekom drugom će biti teško.

Zato ti svakako predlažem da jezik ne biraš po tome da li je i koliko lak nego po tome iz kojih razloga učiš taj jezik i da li ti se on sviđa.

Ako voliš jezik koji učiš lakše ćeš prebroditi teške i izazovne delove koji svaki jezik nosi sa sobom.

Koliko mi vremena treba da naučim italijanski jezik za početnike?

Još jedno teško pitanje za precizan i jasan odgovor. Kao i prethodno i ovo dosta zavisi od prethodnog iskustva učenika u učenju jezika, od toga koliko planira da se posveti učenju itd.

Postoje neka istraživanja (kao što je istraživanje Američkog instituta za inostrane poslove (FSI)) po čijim procenama je potrebno oko 600-750 sati učenja da bi se postiglo „opšte profesionalno znanje“ italijanskog jezika, što se definiše kao sposobnost da se jezik koristi tačno i tečno u većini situacija.

Italijanski za početnike - vreme

Dakle ako uči nekih 1 do 2 sata dnevno, početniku u italijanskom bi trebalo oko 8-12 meseci da dostigne ovaj nivo znanja.

Ovo je naravno generalizovana procena i ona najčešće neće biti ista za sve učenike. I treba napomenuti takođe da je učenje jezika stalan proces, pa čak i nakon postizanja određenog nivoa znanja, učenici će nastaviti da poboljšavaju i usavršavaju svoje jezičke veštine uz kontinuiranu praksu i izlaganje jeziku.

Učenje italijanskog
talija

Koliko dugo traje A1 nivo?

Po Zajedničkom evropskom referentnom okviru za žive jezike A1 je početni nivo i to je prvi korak ka sticanju osnovnih jezičkih veština na italijanskom. Prema ovom okviru, procenjuje se da je za završetak A1 nivoa potrebno oko 80-100 sati učenja.

To znači da ako učiš italijanski u proseku 1-2 sata dnevno, možeš očekivati da ćeš dostići nivo A1 u roku od 2-3 meseca. Naravno, sve ovo zavisi od tvog individualnog tempa učenja, rutine kao i od izlaganja jeziku. Napomenuću da su sve ovo procene koje mogu varirati od učenika do učenika i definitivno ne važe za sve.

Ako želiš da učiš italijanski jezik za početnike za tebe je A1 nivo. 

Italijanski za početnike - organizacija

Šta ću sve naučiti na A1 nivou?

Do kraja A1 nivoa, moći ćeš da koristiš i da razumeš osnovne italijanske fraze i izraze u svakodnevnim razgovorima. Takođe ćeš moći da čitaš i pišeš jednostavne tekstove. Naučićeš i osnovna gramatička pravila kao što su: upotreba prezenta, prošlog vremena, članova, slaganje imenica i prideva, zamenice… Znaćeš da formiraš jednostavne rečenice i pitanja i moći ćeš da se snađeš u situacijama kao što su naručivanje hrane u restoranima, rezervisanje hotelske sobe, predstavljanje sebe i druge, moći ćeš da pričaš o vremenu…

A1 nivo - italijanski za početnike
Italija i italijanski jezik

Koji je najbolji metod učenja?

Znam da će ovo da ti zvuči glupo ali najbolji metod za učenje italijanskog je onaj koji tebi najviše leži. Ne postoji metod koji provereno radi za sve. Zato ti savetujem da kreneš da otkrivaš koji način učenja tebi najviše prija.

Da li je to učenje sa profesorom ili više voliš samostalno učenje? Kada najbolje učiš i šta ti se najviše sviđa da radiš? Da li više voliš da pišeš ili da čitaš? Da li ti se sviđa da radiš zadatke iz gramatike ili te to smara? Voliš da prevodiš? Da li voliš da gledaš filmove, slušaš muziku, čitaš knjige? 

Italijanski jezik za početnike - najbolji metod za učenje

Kada budeš učio/la na način koji tebi prija onda će ti biti lakše da u učenju istraješ. Jer, da se ne lažemo, prolazićeš kroz razne faze: bićeš veoma entuzijastičan/a oko italijanskog jezika i jedva ćeš čekati da učiš nove stvari ali ćeš se i osećati preplavljeno, zbunjeno i delovaće ti kao da nećeš nikada ništa savladati. Imaćeš trenutke kada ponosno slušaš sebe kako izgovaraš proširene rečenice na italijanskom a onda će ti jednog dana biti svega preko glave - volećeš i mrzeti italijanski u isto vreme. I to je sve normalno i kroz taj proces smo svi prolazili.

Učenje italijanskog
Italija i italijanski jezik

Kako bi lakše prošao kroz sve te procese a ujedno bio i efikasniji u učenju onda će ti pomoći da učiš na način koji ti se sviđa.

I zato istražuj. Na internetu imaš bezbroj mogućnosti za učenje, a ako želiš da učiš sa nekim profesorom imaš puno vrednih profila na Instagramu, nađi onog ko tebi prija.

Ako ti više odgovaraju snimljene lekcije onda će moj kurs italijanskog jezika "Kofer za Italiju" biti za tebe.

Istražuj i igraj se, učenje jezika može biti jako zabavno i ne sme biti dosadno, čim osetiš da se dosađuješ menjaj način učenja.

Ucimo italijanski

Saveti za italijanski jezik za početnike?

Par stvari koje mislim da su jako bitne da radiš od samog starta su sledeće:

  • Odgovori na pitanje zašto učiš italijanski jezik - Ovo važi za bilo šta što radimo u životu, mnogo lakše imamo fokus kada znamo zbog čega to radimo. Tako je i za italijanski kada budeš znao/la šta za tebe znači učenje italijanskog, šta će ti ono doneti i koliko ti je to zaista bitno - biće ti mnogo lakše da istraješ i posvetiš se učenju.
  • Napravi cilj koji je realan - Nikako ne kreći sa učenjem bilo kog jezika sa ciljem “želim da naučim taj jezik”, jer šta to znači? Kako možemo znati da smo neki jezik naučili? Mnogo je pametnije da postaviš sebi cilj koji je realan i što je bitnije merljiv. Npr: Za dva meseca ću završiti prvi deo A1 nivoa. Ili moj cilj je da odem u restoran i sporazumem se sa konobarom. Napravi neki realan cilj koji možeš da ostvariš uskoro i kad ga ostvariš dobićeš dodatnu motivaciju za dalje. I onda ćeš smisliti novi cilj i tako ćeš uživati u učenju i u ostvarivanju malih samo tebi bitnih ciljeva.
  • Okruži se italijanskim jezikom - Jako je bitno da se od samog početka okružiš italijanskim. Tako ćeš dodatno raditi na svom izgovoru, vokabularu pa čak i razumevanju gramatike. Danas je jako lako da se okružimo jezikom, možeš da gledaš italijanske filmove i serije, slušaš radio emisije, slušaš muziku ili pratiš zanimljive stranice na Instagramu. Možda ti deluje da je rano za tim ako je u pitanju italijanski jezik za početnike, ali veruj mi da nije. Što se više okružiš jezikom, brže ćeš učiti.
  • Uči redovno - Kada ovo kažem ne msilim da moraš svakodnevno da posvećuješ po 2 sata italijanskom jeziku jer da se ne lažemo retko ko danas ima toliko slobodnog vremena. Ipak, dovoljno je da na dnevnom nivou odvajaš po 15 minuta za italijanski i tvoj napredak će se videti. Ono što je bitno jeste da budeš redovan/a. Bolje po malo ali redovno nego da odjednom sediš i bubaš satima.
  • Nemoj da se plašiš da govoriš. Strah od pričanja smo imali svi na početku. Normalno je da ga imaš, ali što se brže oslobodiš tog straha pre ćeš propričati jezik. A svi učimo jezik da bismo na tom jeziku pričali, zar ne? Ne možeš da naučiš da pričaš ako ne pričaš. :D A to znači da ćeš u početku: grešiti mnogo, osećati se glupo, faliće ti reči, biće te stid... Ali sve je to normalno i kroz to smo svi prošli. I koliko god ti to delovalo u tom trenutku strašno zapravo uopšte nije. Zato se od samog početka trudi da govoriš, čak i sa tim malim znanjem koji u početku budeš imao/la. Što pre počneš pre ćeš se opustiti. 

Nadam se da sada imaš sve potrebne informacije da zaploviš u avanturu učenja italijanskog jezika!

Ako želiš da učiš italijanski jezik sa mnom,
možeš početi odavde:

>